Zdolności interpersonalne

Osoby o wysokim stopniu uspołecznienia, mające dobrze rozwinięte zdolności interpersonalne, potrafią nimi posługiwać się bez zubożenia jakości kontaktu. Komunikowanie się może przebiegać tylko między partnerami. Dlatego najważniejszą rolę w porozumiewaniu się między ludźmi odgrywa tzw. feedback, czyli sprzężenie zwrotne. Im lepiej jest ono rozbudowane, tym większa jest szansa na porozumienie się partnerów. Wyróżnia się kilka rodzajów sprzężenia zwrotnego:

  • Oceniające – destrukcyjne dla komunikacji, polega na reagowaniu najczęściej negatywną oceną na usłyszane wypowiedzi, na przykład reakcje typu: „co ty tu bredzisz”, ,jak można coś tak głupiego wymyślić”. Są to sprzężenia zwrotne wywołujące napięcie i blokujące dalszą rozmowę, która zmienia się w obronę własną.

  • Opisowe – tutaj się nie ocenia, a informuje o własnym stanie psychicznym, spowodowanym jego zachowaniem i wypowiedziami. Składa się z trzech elementów: wskazania na konkretne zachowanie, określenia uczucia, jakie to konkretne zachowanie wywołuje i określenia kierunku własnego zachowania (sankcja).

  • Szczegółowe.

admin

Witaj na moim serwisie! Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji ze świata mediów i polityki. Postaram się umieszczać tutaj aktualne wpisy. Zapraszam do czytania!

Dodaj komentarz