Reguły interpersonalne
Reguły interpersonalne to:
-
Zasada grzeczności – wymaga taktu, a więc mówienia
-
partnerze w sposób pozytywny, podejmowania tematów ważnych dla rozmówcy, uprzejmości, szczególnie gdy jesteśmy zmuszeni do jakiejś odmowy; niezadawania intymnych pytań
-
wyczucia granic swobody w zachowaniu.
-
Zasada aprobaty – wyrażanie wzajemnej aprobaty, uznania i szacunku. Zakazuje wygłaszania krytyki i wygłaszania tekstów obrażających czy poniżających.
-
Zasada skromności – nieprzechwalanie się swoimi sukcesami, przyznawanie się do pewnych słabości i braków.
-
Zasada zgodności – dążenie do zgodności, wypracowanie wspólnego stanowiska, łagodzenie różnic, wyrażanie aprobaty wobec propozycji rozmówcy, poruszanie kwestii spornych w sposób taktowny.
-
Zasada kooperacji – zwracanie uwagi na partnera, uznanie jego dobrej woli, podtrzymywanie rozmowy przez odpowiadanie na pytania i szukanie nowych tematów konwersacyj- nych, konstruktywny stosunek do partnera i do kontaktu.
-
Zasada ironii – zasada ta zezwala na wprowadzenie momentów wzajemnego kpienia z siebie, ale w sposób nie zagrażający godności partnera.
-
Zasada ciekawości – okazywanie zainteresowania problemami poruszanymi przez partnera, a także staranie się o podejmowanie tematów dla niego interesujących oraz przedstawianie ich w sposób atrakcyjny, nie nużący.
-
Zasada Pollyanny – podejmowanie tematów pogodnych, przyjemnych, unikanie tematów drażliwych, wywołujących poczucie niższości czy aktywizujących kompleksy.