Interakcje zachodzące w grupie

Obszerną dziedziną badań w psychologii społecznej jest badanie wpływu procesów grupowych na funkcjonowanie pojedynczych członków grupy. W latach czterdziestych naszego wieku został zapoczątkowany ruch, który zajmował się zjawiskiem dynamiki grup, czyli dynamiki interakcji społecznej w obrąbie grup. Pierwszy formalny Group Dynamics Center zorganizowano pod kierunkiem K. Lewina, początkowo przy Massachusetts Institute of Technology, obecnie zaś na University of Michigan. Jednym z celów tej szkoły było badanie dynamicznych właściwości interakcji społecznych w grupach. Cartwrigth i Zander twierdzili, że „dynamikę grup” należy zdefiniować jako dziedzinę badań zajmujących się wzbogaceniem wiedzy o naturze grup, prawach ich rozwoju oraz ich wzajemnych relacjach z jednostkami, innymi grupami oraz,większymi instytucjami. Dziedzinę tę można zidentyfikować za pomocą czterech charakterystycznych cech:

  • nacisku na badania empiryczne istotne pod względem teoretycznym,

  • zainteresowania dynamiką zjawisk i ich wzajemną zależnością,

  • dużego znaczenia dla wszystkich nauk społecznych,

  • potencjalnej możliwości zastosowania uzyskanych wyników w próbach zmierzających do udoskonalenia funkcjonowania grup oraz jego skutków dla jednostek i społeczeństwa.

admin

Witaj na moim serwisie! Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji ze świata mediów i polityki. Postaram się umieszczać tutaj aktualne wpisy. Zapraszam do czytania!

Dodaj komentarz