Logo TIMM MAGAZYN

Blog

Aluthermo – nowoczesny sposób izolacji

O marce Aluthermo usłyszałem od znajomych, którzy w ten sposób ocieplili sobie ostatnio całe poddasze. Przyznam, że gdy usłyszałem, że 1-centymetrowa warstwa izolacji może zastąpić skutecznie i mieć nawet lepsze właściwości niż wełna lub 20 cm styropianu – początkowo nie mogłem uwierzyć. Spotkałem się więc z dolnośląskim dystrybutorem marki Aluthermo, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Luis TIMM: Maurycy, potocznie mówiąc, z czym to się je?

Maurycy Urzędowski: Aluthermo to innowacyjne rozwiązania w zakresie cienkiej termoizolacji. Charakteryzuje się lekką i elastyczną budową, jest łatwe w montażu i dostosowuje się do różnych kształtów izolowanych powierzchni. Cienka izolacja refleksyjna Aluthermo może być stosowana we wszystkich obszarach wymagających izolacji termicznej. Jest bardzo skuteczna, gdyż działa inaczej niż tradycyjne, służące do tego materiały. Nie spowalnia ujścia energii, ale odbija ją jak lustro.

L.T.: Widzę obok Ciebie, że jest to w rolkach i rzeczywiście ma mniej więcej centymetr - to ogromna oszczędność miejsca…

M.U.: Zdecydowanie. Efektywność cieplna wyliczana jest na ok. 13% bardziej efektywną niż np. 20 wełny mineralnej. Fakt, że przy montażu musimy zachować dodatkową odległość, np. 1 cm od ściany od ściany, ale to wciąż ogromna oszczędność. Możemy śmiało stosować tego typu izolację praktycznie wszędzie. Najczęściej klienci kupują Aluthermo jako izolację dachu i poddasza, coraz częściej stosują jako izolację ścian zewnętrznych (z suchą zabudową) i wewnętrznych. Idealne wręcz sprawdza się jako izolacja posadzek, stropów garażowych, szachtów, kanałów wentylacyjnych. Jest to rewelacyjne rozwiązanie do kontenerów, samochodów transportowych czy wycieczkowych. Dodatkowo, produkt ten w związku ze swoją budową jest odporny na ogień.

L.T.: No właśnie, czy moglibyśmy wrócić do jego budowy? Wydaje się to być tutaj istotne…

M.U.: Struktura Aluthermo jest półsztywna i nierozwarstwiająca się, odporna na utlenianie, całkowicie nieprzepuszczalna dla powietrza i pary wodnej. Daje oszczędność miejsca i nie obciąża konstrukcji. Co ciekawe, składa się z kilku warstw i ma tym samym opatentowaną technologię, niemożliwą do podrobienia. Wyróżniamy tutaj:

1. Warstwę folii z czystego aluminium o grubości 30 mikrometrów, zabezpieczoną przed utlenianiem.

2. Warstwę pęcherzyków suchego powietrza osłoniętych niepalnym polietylenem.

3. Kolejną warstwę folii z czystego aluminium, zabezpieczoną przed utlenianiem.

4. Niepalną i wodoszczelną piankę polietylenową.

5. Następną warstwę folii z czystego aluminium, zabezpieczoną przed utlenianiem.

6. Warstwę pęcherzyków suchego powietrza osłoniętych niepalnym polietylenem.

7. Ostatnią warstwę folii z czystego aluminium o grubości 30 mikrometrów, zabezpieczoną przed utlenianiem.

L.T.: Produkt ten, gdy bierze się go do ręki, wygląda solidnie i wydaje się być świetnie skonstruowany. Dodatkowo, wyginając sobie nawet mały kawałek - doskonale pobudza się wyobraźnia i jak na dłoni widać, że jesteśmy w stanie wejść z Aluthermo do mniejszych zakamarków i wykleić nawet zawiłe, małe elementy.

M.U.: Tak. Dodam jeszcze, że ze względu na swoją konstrukcję i użyte materiały, Aluthermo nie jest narażona na zniszczenie, nawet po długim czasie użytkowania. Rozwiązanie to jest bardzo lekkie, więc idealnie nadaje się w miejscach, gdzie nie możemy narażać konstrukcji na cięższe materiały.

L.T.: Można śmiało powiedzieć, że produkt jest nowatorski…

M.U.: Nowatorski, nowoczesny, innowacyjny… To nieco oklepane już określenia, ale rzeczywiście w tym wypadku mamy coś, czego nie było kilka lat temu. Produkowany jest w Belgii i w zachodniej Europie jest już bardzo dobrze znany. U nas dopiero raczkuje, ale to dla mnie wielka przyjemność, że mogę być przedstawicielem na Dolny Śląsk czegoś, czego jeszcze nie było…

L.T.: Wspominałeś wcześniej, podczas naszej rozmowy telefonicznej, że są także zaprojektowane budynki mieszkalne z kontenerów, w których się to świetnie sprawdza.

M.U.: Zostało to już potwierdzone w mniejszej skali. Natomiast aktualnie - w Belgii - jest zaprojektowanych kilka całych osiedli dla studentów, które stworzone będą właśnie z kontenerów ocieplanych Aluthermo, projekt już ruszył… Co ciekawe, izolacja tego typu jest rozwiązaniem, które gwarantuje zarówno formę utrzymywania chłodu w lecie, jak i ciepła w zimnym okresie, więc jest to wysoce efektywna formuła, która cieszy przez cały rok.

L.T.: Często spotykamy się z tym, że poddasza są przegrzane. Tu tego unikniemy?

M.U.: Dokładnie. Dodatkowo unikniemy zjawiska kondensacji pary wodnej i oczywiście zaoszczędzimy na energii cieplnej, bo dobry montaż Aluthermo zabezpieczy nas również przed nieszczelnościami itp.

L.T.: Dziękuję za rozjaśnienie tematu, a Was zachęcam do sprawdzenia tego rozwiązania. Dla siebie mam niecny plan na budowę małej nieruchomości z kontenerów i ten produkt wydaje się być idealny. Na pewno spróbuję i polecam.

19 marca 2020 | Luis TIMM | Powrót do spisu wiadomości