Logo TIMM MAGAZYN

Blog

Dajmy Ziemi Odetchnąć

Każdego roku statystyczny Polak zużywa 450 foliówek. Na całym świecie, w ciągu jednej minuty, zużywamy ich aż dwa miliony! A żeby się rozłożyły, potrzebujemy setek lat. W oceanach pływają wielkie skupiska plastikowych odpadów. Około 44% wszystkich ptaków połknęło lub zaplątało się w plastik. Zwierzęta duszą się lub umierają z głodu. Zastanawiasz się, skąd się biorą tak ogromne pożary w Australii? To efekt zmiany klimatu.

W roku 2020 ruchy ekologiczne, strajki klimatyczne i akcje „szarych obywateli” przybiorą jeszcze bardziej na sile. Nasz głos jest słyszalny i prędzej czy później pęknie tama, jaką od lat budowali producenci i rządy państw. Zrobiliśmy z Ziemi śmietnik, teraz nadszedł czas, by zacząć go sprzątać. Jak zrobić to mądrze? Zacznij od czegokolwiek!

Less waste

Zaczęło się od plastikowej słomki… Podkreślając, jak ogromnym problemem dla środowiska są jednorazowe przedmioty, ruch zero waste rośnie w siłę. Mniej radykalna odmiana, życie w duchu less waste, oznacza ograniczenie wytwarzanych śmieci w gospodarstwie domowym. Zaczynasz od zwracania uwagi na to, w co zapakowane są Twoje zakupy. Mniej folii i plastiku oznacza mniej śmieci na świecie. Koniecznie segreguj odpady, nie używaj worków i foliówek, kupuj kawę do swojego kubka, pij wodę z kranu… Kilka zmian sprawi, że na Ziemi będzie mniej zanieczyszczeń. Więcej o działaniach, których możesz się podjąć, przeczytasz na stronie Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste www.zero-waste.pl

Zarabiają na eko modzie

Wraz z pojawieniem się tego ruchu powstało wiele inicjatyw, które próbują uszczknąć coś dla siebie i zarobić na chęci ludzi do bycia eko. Dlatego najważniejszy jest zdrowy rozsądek i umiar, a dopiero w drugiej kolejności kupowanie nowych gadżetów. Umiejętne wykorzystanie posiadanych zasobów to klucz do życia w duchu less waste. Dlatego używaj szklanych słoików, zamiast kupować fikuśne pudełka, ze starego ręcznika uszyj wielorazowe płatki kosmetyczne, a firanki przerób na wielorazowe worki na warzywa, owoce i pieczywo.

Aktorzy w areszcie

Joaquin Phoenix, który w ubiegłym roku wcielił się w postać Jokera, wykorzystuje swoją popularność w słusznym celu. Na gali wręczenia Złotych Globów zapowiedział, że na wszystkie uroczystości będzie zakładał ten sam garnitur, zwracając w ten sposób uwagę na problem nadprodukcji ubrań. Kilka dni wcześniej został aresztowany, biorąc udział w proteście klimatycznym pod budynkiem Kongresu. Poszedł w ślady aktorki Jane Fondy, która zorganizowała ten protest, a sama już kilka razy trafiła do aresztu.

Minimalizm

Minimalizm to życie na własnych warunkach. Tak twierdzą główni reprezentanci tego ruchu, którzy od lat żyją według swoich zasad. Jeśli czujesz, że wokół Ciebie za dużo się dzieje, przytłacza Cię ilość rzeczy, które posiadasz, Twoje szafy pękają w szwach, a i tak nie masz się w co ubrać… spróbuj się ograniczyć. Stopniowo uwalniając się od nadmiaru, jesteś w stanie uświadomić sobie, co tak naprawdę jest Ci potrzebne, a co nabywasz impulsywnie. Choć minimalizm zaczyna się od rzeczy, to także praca z umysłem i emocjami. O szczegółach poczytasz na blogu czołowej polskiej minimalistki www.simplicite.pl.

#zdrugiejręki

To popularny hasztag, którym na Instagramie oznaczone są posty osób robiących zakupy w second handach. Upolowane perełki, ale także rzeczy wygrzebane z szaf mam i babć dostają w ten sposób nowe życie. Moda na unikatowe rzeczy używane, koniecznie dobrej jakości, to obecnie gorący trend, który ma szansę położyć kres nieetycznym działaniom modowych koncernów i znacząco ograniczyć produkcję nowych ubrań.

Po:dzielnia

To pierwszy w Polsce punkt wymiany rzeczy, który działa w Poznaniu od października 2018 roku. W jednym miejscu możesz wymienić, naprawić, zostawić zbędne rzeczy w dobrym stanie. Ktoś inny chętnie z nich skorzysta, zamiast kupować coś nowego. W tym wyjątkowym punkcie wszystko jest za darmo, także udział w wykładach i warsztatach tematycznych. Poznaniacy chętnie wydłużają życie przedmiotów, a co najważniejsze - idea wkracza do innych miast.

Producenci już to widzą

Początkowo nie brakowało sceptyków, którzy twierdzili, że te oddolne działania nic nie dadzą. Teraz, na początku 2020 roku, producenci odzieży odnotowali realny spadek zainteresowania nowymi kolekcjami. Wiele restauracji wycofuje się z używania plastikowych opakowań na wynos, w sklepach można już robić zakupy do własnych worków i pudełek. Od 2021 roku w całej Unii Europejskiej będzie obowiązywał całkowity zakaz używania plastikowych jednorazówek. Polskie firmy odzieżowe, np. LPP, wprowadzają strategie zrównoważonego rozwoju. Bez decyzji rządów i koncernów, zakazów i prawnych regulacji, zmiany są trudniejsze. Jednak już widać, że każdy z nas swoimi działaniami może wywrzeć na nich wpływ.

O autorce:

Elwira Trzcielińska-Jakubiec - dziennikarka, copywriterka, zawodowa ogarniaczka życia. Wspiera kobiety w prowadzeniu ich biznesów. Motywuje do zmian, życia w stylu eko, biegania i minimalizmu. Muzykoholiczka.

Instagram: elwiratj

Źródła zdjeć: Unsplash, https://media.carrefour.pl/

18 lutego 2020 | Elwira Trzcielińska-Jakubiec | Powrót do spisu wiadomości