Logo TIMM MAGAZYN

Blog

Muflon Live w wydaniu polsko-czeskim

Miejski Dom Kultury „Muflon” w nadchodzących miesiącach szykuje nie lada gratkę dla miłośników muzyki na żywo. Uczestnicy tych wydarzeń poczują się jak na scenie – dosłownie! O szykowanych muzycznych przedsięwzięciach z Agnieszką Gierus i Marcinem Sweklejem – koordynatorami projektów i jednocześnie pracownikami „Muflona”, rozmawiał Michał Piwowarski.

Michał: Więc wydarzenie nazywa się „Muflon Live”?

Agnieszka: „Muflon Live – koncert na dwie sceny” – taka jest pełna nazwa projektu.

Marcin: To koncert, który wymyśliliśmy z Agnieszką dawno temu. Cel był jeden – zorganizować koncert zupełnie inaczej niż zazwyczaj. Najważniejszym założeniem jest to, by publiczność była jak najbliżej muzyków, a muzycy byli jak najbliżej publiczności. Czyli granie możliwie jak najbardziej kameralne.

Agnieszka: Organizowaliśmy „Muflon Live” kilka lat temu i to były cztery różne koncerty polskich i czeskich artystów. Cały projekt był realizowany przez dwa miesiące – po dwa koncerty miesięcznie. Teraz pokusiliśmy się o małą innowację, której pomysłodawcą jest Marcin, więc niech się wypowie.

Marcin: Poprzedni „Muflon Live” realizowany był na scenie, ustawiliśmy kamery, a dostępne miejsce wypełniła publiczność. Obraz trochę się „przycinał”, były inne czasy i technologia. Ale teraz, kiedy wszystko jest dostępne, sprzyjają nam ludzie, którzy na pewno tłumnie wypełnią salę i na pewno będzie więcej kamer, które poruszać się będą między innymi po specjalnych linach nad publicznością i muzykami. Przekaz też będzie w dużo lepszej jakości – 3D. Więc jeżeli publiczność nam sprzyja i sprzęt też, to stwierdziliśmy, że warto coś wymyślić nowego. I wymyśliliśmy, że dwie kapele zagrają na środku sali widowiskowej.

Agnieszka: Tego samego dnia – polska i czeska.

Marcin: A publiczność obejrzy koncert z jednej strony, po pierwszym koncercie przejdzie na drugą stronę, gdzie widownia będzie już naszykowana i rozpocznie się drugi koncert. Ale głównie chodzi o to, że przejście publiczności na drugą stronę i „wymieszanie” się jej z muzykami, kamerami, naszymi reporterami, którzy będą realizować ten koncert, przeprowadzać wywiady, stworzy atmosferę niezwykle kameralną. Taka kameralistyka jest w cenie – dla mnie jest ona bardzo ważna i stąd ten pomysł.

Michał: Wiadomo już, jakie to będą zespoły?

Agnieszka: Pierwszy koncert mamy 7 marca i startujemy o godzinie 18:00. Zagra czeska kapela „GROOVES - Vrchlabský chicago dixieland”.

Marcin: I nazwa „dixieland” wskazuje na to, że muzyka będzie przednia, będzie dużo jazzu granego na instrumentach dętych. Odnoszę wrażenie, że Czesi to potrafią dużo lepiej od nas. Mówię tutaj o kulturze grania jazzu.

Agnieszka: Będą wykonywać utwory czeskie, polskie i angielskie.

Marcin: A później, jak już ludzie przejdą na drugą stronę naszej sceny, która będzie usytuowana na środku sali widowiskowej, to zagra Natalia Lubrano & Żesławski Trio.

Agnieszka: „Osiecka na jazz’owo” – tak nazywa się ich projekt, z którym do nas przyjadą.

Marcin: Krzysztof Żesławski zagra na gitarach i basie, Natalia Lubrano zaśpiewa, akompaniament będzie składał się też z pianina i puzonu.

Agnieszka: 4 kwietnia będziemy mieć drugi koncert tego typu. Pierwszy zagra zespół „Goji” – reprezentant czeskiego alternatywnego folk-rocka. Bardzo ciekawy wykonawca. A drugi, Marcina ulubiony zespół, który jak słyszy jego nazwę, to pieje z zachwytu - „Immortal Onion”. Są to młodzi muzycy z Trójmiasta.

Marcin: Jak byli u nas po raz pierwszy, to zrobili furorę. Koncertują też za granicą, gdzie robią niezwykłe wrażenie. Są obecnie w trasie europejskiej, więc przyjadą do nas z nową płytą. Gdy Katarzyna Groniec ich usłyszała, to zaprosiła ich natychmiast do współpracy. Są genialni i oprócz tego, że są doskonałymi muzykami, to też przy tym są wspaniałymi ludzi – świetnie się z nimi pracuje.

Agnieszka: A grają muzykę jazz’ową, ale jak sami stwierdzili, nie ma to być jazz trudny i ciężki do zrozumienia. Robią świetne eksperymenty, dzięki którym nawet dla odbiorcy, który nie jest fanem jazzu, zwłaszcza improwizowanego, muzyka ta jest miła dla ucha.

Marcin: Dużo klasyki w połączeniu z nowoczesnym brzmieniem. Bardzo się cieszymy na spotkanie z wszystkimi wspomnianymi artystami. Z racji tego, że koncerty będą darmowe, to obowiązywać będą wejściówki, na które można się zapisywać, a do odebrania będą u nas w sekretariacie. Darmowy przekaz live z koncertów będzie dostępny w Internecie.

Agnieszka: Na pierwszy koncert wejściówki będzie można odbierać do 2 marca, a na drugi do 30 marca. Liczba miejsc ograniczona, więc warto się pośpieszyć.

Marcin: Dodać chciałbym, że nie tylko dla publiczności będzie to niezwykłe wydarzenie, ale też dla realizatorów i samych twórców. Liczymy też na to, że muzycy podczas prób zorganizują się i zagrają nam coś wspólnie. Zobaczymy.

Michał: Dziękuję Wam za rozmowę.

Możliwość uczestniczenia w tego typu koncertach live jest dużo głębszym i bardziej intensywnym doświadczeniem niż uczestnictwo w klasycznych koncertach z wyraźnym podziałem na scenę i widownię. Bliskość i brak granic między odbiorcą a muzykiem, nie tylko pozwala na bezpośrednie podziwianie kunsztu i warsztatu muzycznego artysty, ale przede wszystkim pozwala poczuć dynamikę bijącą od każdego muzyka i każdego instrumentu z osobna.

Spotkania muzyków z różnych krajów zawsze przeradzają się w inspirujące wydarzenia. Świadomość istnienia pewnych granic, mam wrażenie, że dodatkowo, zupełnie podświadomie, determinuje osoby związane z kulturą i sztuką do wspólnych działań. Do próby znalezienia dwóch najbliższych brzegów, nad którymi przewieszony zostanie most wzajemnych inspiracji i brzmień. Bo muzyka jest chyba jedynym zjawiskiem niewymagającym tłumaczenia na języki. Muzyka za nic ma granice państwowe, narodowości i konwenanse.

Wstęp bezpłatny, obowiązują wejściówki, do odebrania w sekretariacie MDK Muflon, tel. 75 755 37 70.

MUFLON LIVE - KONCERT NA DWIE SCENY

Projekt „MUFLON LIVE - koncert na dwie sceny”. W ramach tegorocznego działania, realizowanego z czeskim partnerem – Domem Kultury Střelnice we Vrchlabi – odbędą się dwa koncerty, podczas których wystąpią cztery amatorskie zespoły muzyczne – po dwa z Polski i Czech. Koncerty odbędą się w sali widowiskowej MDK Muflon w Jeleniej Górze. Projekt ma promować autorską, amatorską muzykę zespołów z terenu pogranicza oraz polsko-czeską kulturę muzyczną i pozytywnie wpływać na rozwój transgranicznych kontaktów.

Projekt skupia artystów różnych stylów muzycznych, różnych obyczajów i kultur muzycznych, daje możliwość zaprezentowania się wraz ze swoją twórczością, daje możliwość podpatrywania, uczenia się, konfrontowania: aranżacji muzycznych, sprzętu muzycznego, umożliwia dotarcie do szerokiej publiczności pogranicza polsko-czeskiego, pozwala odbiorcom (widzom obecnym na sali) poczuć się jak na jednej, wspólnej scenie, pozwala zainteresowanym widzom oglądać koncert na żywo.

28 lutego 2020 | Michał Piwowarski | Powrót do spisu wiadomości